TIBBİ MANTARLAR

rce de bu konuda çalışmalar yapılmaktadır. Genel olarak bir mantarın yenile bilinir veya zehirli olduğunu söyleyebilmek için  cins ve türlere ait spesifik karakter ve özellikleri bilmek gerekir.

 

 

 Bu tür zehirli mantarların yanında  mantarların topraktan ağır metalleri bünyesine aldıkları ve bu nedenle cıva, vanadyum, krom, demir, kobalt, nikel, bakır, arsenik, selenyum, molibden, çinko, kadmiyum gibi metalleri yüksek konsantrasyonlarda içerebildikleri görülmüştür. Bu elementlerden bir kısmı insanlar için eseri miktarlarda gerekli olmakla beraber bazıları az miktarlarda bile toksiktir. Zehirli mantarlarda bulunan başlıca toksinler ''muscarin ve muscarinic bileşikler, coprin, ibotenic acid, peylocin, peylocibin, gyromitrin, monomethylhdracin, siclopeptid, amanitin, isovelleral, haemolycin,atropin, phalloidin ve aflatoxin'' dir. Bu toksinleri ihtiva eden mantarların yenmesi durumunda yenen mantarın türüne, miktarına ve yiyen kişinin vücut direncine bağlı olarak 1-2 saat içerisinde zehirlenme belirtileri ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı mantarlarla alınan toksinlerin karaciğerde birikerek toksik doz düzeyine ulaştıktan sonra zehirlenme belirtisi görüle bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 
   
   
Site içerisinde yer alan her türlü yazı,resim ve tarifin yayın hakkı site sahibine aittir. İzinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz ve dağıtılamaz.